A cukorbetegség szűrésének legegyszerűbb módja a terheléses vércukorszint mérés (OGTT).
A cukorbetegség szűrésének komplett módja a cukorbetegség szűrés és rizikóbecslés:
A teszt a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál. A vizsgálat során nem csak a "nagyrutin" laborban ismert éhgyomrivércukorszintet vizsgáljuk, hanem felnőttek esetében 75gramm glükóz elfogyasztáa után (ha az orvos másképp nem rendeli) 60. és 90. percben veszünk vért a pácienstől. Ez az úgynevezett három pontos terhelés. Ezt a vizsgálatot javasoljuk kiegészíeni inzulin szint méréssel, mely a páciensnek nem jelent plusz vérvételt, ugyan abból a levett mintából meghatározható min a vércukorszint.
Téma szakértői
Szinte mindenki számára ismerős, hogy egy bőséges lakmározás után álmosság, fáradtság lesz rajta úrrá, és fellép az ún. “kajakóma”. Ez egyszer-egyszer előfordulhat, ám ha gyakran jelentkezik, akkor dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa azt tanácsolja, érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát, ugyanis nagyon gyakran IR (inzulinrezisztencia) áll a hátterében.
A mellékvese egy igen fontos endokrin szervünk, melynek zavarai több problémát is okozhatnak. Az egyik ilyen az ún. Addison-kór, mely alacsony vérnyomást, depressziót és fokozott pigmentációt eredményezhet. Hogy miket érdemes tudni a betegségről, azt dr. Polyák Annamáriától, az Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.
A pajzsmirigybetegségek legnagyobb része gyógyszeresen eredményesen kezelhető, ám vannak olyan esetek, amikor javulást csakis a műtéti beavatkozástól lehet várni. Dr. Békési Gábort, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját arról kérdeztük, vajon mikor indokolt a műtét, és mire lehet utána számítani?