A töredező körmök nem csak esztétikai gondot jelentenek, hiszen hormonprobléma is állhat a háttérben

A töredező körmök nem csak esztétikai gondot jelentenek, hiszen hormonprobléma is állhat a háttérben

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.01.13 Módosítva: 2016.01.13 12:15
A hölgyek viszonylag sokszor találkoznak azzal a problémával, hogy körmeik nem elég erősek, könnyen törnek. Ilyenkor a legtöbben vagy egészen rövid körmöket viselnek, vagy a műkörmös segítségével erősíttetik meg azokat. Sajnos azonban a könnyen törő körmök nem csak esztétikai problémát jelenthetnek, a háttérben könnyen meghúzódhat akár pajzsmirigy probléma is, mely esetben a következmények sokkal rosszabbak is lehetnek. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

A hölgyek viszonylag sokszor találkoznak azzal a problémával, hogy körmeik nem elég erősek, könnyen törnek. Ilyenkor a legtöbben vagy egészen rövid körmöket viselnek, vagy a műkörmös segítségével erősíttetik meg azokat.

Sajnos azonban a könnyen törő körmök nem csak esztétikai problémát jelenthetnek, a háttérben könnyen meghúzódhat akár pajzsmirigy probléma is, mely esetben a következmények sokkal rosszabbak is lehetnek. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
 

Pajzsmirigy és az alulműködés

A pajzsmirigy egy viszonylag kis szerv, ám működése az egész szervezetre kifejti hatását. A mirigy által termelt hormonok részt vesznek az emésztés szabályozásában, a kiválasztásban, a növekedésben, a szexuális és az agyi működésben is. ennek megfelelően az esetleges problémái is a test különböző területein okozhatnak tüneteket.

A mirigy hormontermelésének egyik alapfeltétele a megfelelő mennyiségű jód jelenléte – magyarázza dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. Ideális esetben a megfelelő táplálkozás segítségével a jód könnyen bejut és fel is szívódik a szervezetben, vagyis a pajzsmirigy működése ebből a szempontból biztosított. Magyarország azonban erősen jódhiányos területnek számít, ami előre vetíti azt is, hogy a pajzsmirigy alulműködés gyakori elváltozásként jelentkezik.

A nem megfelelő jódellátottság miatt a mirigy nem képes megfelelően ellátni a munkáját, aminek következtében alulműködés jelentkezik. Ennek tünetei igen szerteágazóak, ám a legjellemzőbbek a következők:

  • Fáradság
  • Székrekedés
  • Hízás
  • Depresszió
  • Hideg intolerancia
  • Menstruációs zavarok

 

A pajzsmirigy és a köröm

A pajzsmirigy alulműködés legjellemzőbb tünetei sem köthetőek kizárólag a mirigy zavarához. Ráadásul sok esetben jelentkezhetnek már tünetek is, melyekről elsőre nem is gondolnánk, hogy a pajzsmirigyhez is közük lehet.

Ilyen a körmök, valamint a bőr szárazsága is. A köröm kiszáradása első hallásra nem jelentene gondot, ám ez azt is jelenti, hogy elveszíti rugalmasságát, törékennyé válik. Nem csak a hosszabb körömnél, hanem a rövidre vágott esetében is sokszor fordul elő a beszakadás, letörés, ami fájdalmas is lehet. A probléma hátterében állhat genetikai adottság is, valamint egyes vitaminok, ásványi anyagok hiánya – mint az A-vitamin, vagy a kalcium, illetve akár a vas. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy hormonális probléma is okozhatja a tüneteket, mely kezelés nélkül rosszabbra fordulva más, komoly élettani hatással is jár, valamint a belső szervek munkáját is veszélyezteti.

Diagnózis és kezelés

A pajzsmirigy problémákat kimutatni vérvétellel, adott esetben a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatával lehet. Az alulműködés beigazolódása után a szakorvos minden esetben életmódváltozást javasol, valamint a pontos adatok birtokában elkezdi a gyógyszeres kezelést is, hormonpótlás formájában. A pajzsmirigy probléma korai felismerése és az így elkezdett életmódváltás, egyes esetekben lehetővé teheti a hormonpótlás elhagyását. A rendszeres ellenőrzés mellett, mely az egész életen át ugyan elkíséri az embert, ám nagyon jól szinten tartható a pajzsmirigyműködés, s amennyiben szükséges, a mindig adekvát hormonpótlással, így az életminőség jó szinten marad.

Hírek

Mi okozhat magas prolaktin-szintet a daganaton kívül?

Mi okozhat magas prolaktin-szintet a daganaton kívül?

A magas prolaktin-szint igen kellemetlen tünetekkel járhat, mint például tejcsorgás, menstruációs problémák a nőknél, merevedési zavar, ritkuló szőrzet a férfiaknál. A vér magas prolaktin-szintjét az esetek kis részében az agyalapimirigy daganata okozza, nagyobb részben azonban bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik. Mi a teendő ilyen esetben? A kérdést Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa válaszolta meg.

További részletek
Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK