Kerülje el a hipoglikémiát a nyári hőségben!

Kerülje el a hipoglikémiát a nyári hőségben!

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2019.07.03

Cukorbetegként az ember számtalan nehézséggel találja szemben magát: amellett, hogy az illetőnek el kell sajátítania egy igen speciális diétát, az olyan mindennapi dolgok és tevékenységek is nagy óvatosságot és figyelmességet igényelnek, mint a mozgás, vagy a nyári hőség. A nagy melegben ugyanis könnyebben kialakul hipoglikémia, mely során a vércukorszint vészesen lecsökken. Hogy miként lehet az állapotot elkerülni, arra dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa ad választ.

Mi az a hipoglikémia?

A hipoglikémia egy olyan állapot, mely során a vércukor szintje a normál tartomány alá csökken (3,8 mmol/l). Több cukorbeteg is megtapasztalja az élete folyamán, hiszen számtalan olyan esemény van, amely csökkentheti a vérben a glükóz mennyiségét: ilyen többek között az előírt gyógyszerelés mellett túl kevés szénhidrát fogyasztása, az alkohol, túl sok inzulin beadása, hirtelen túl intenzív mozgás, szélsőséges időjárás, és még számtalan egyéb oka lehet. Hipoglikémia során kevesebb cukor kering a vérben, mint arra szükség lenne, így a sejtek, szövetek nem képesek elegendő mennyiségben felvenni, tehát éheznek. Mivel a szőlőcukor az agy fő üzemanyaga, így az állapot gyakran jár együtt olyan neurológiai tünetekkel, mint például szédülés, eszméletvesztés, remegés, dekoncentráltság.

További tünetek, melyek hipoglikémiára utalnak:

  • homályos látás
  • fokozott izzadás
  • zavartság
  • idegesség
  • sápadtság
  • beszédzavar

 

Igy kerülheti el a hipoglikémiát a nyáron

Mint már említettük, a szélsőséges időjárási viszonyok fokozzák a hipoglikémia kialakulásának kockázatát.  Éppen ezért érdemes –főleg külföldi út előtt- egyeztetni a beteg gondozást végző orvossal a cukorbetegség kezelését illetően, hiszen az eddigi terápia megváltoztatását javasolhatja. Az inzulin felszívódása ugyanis megváltozhat, mivel fokozódik a vérellátás és a szervezet energiahasznosulása- mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa, aki hozzátette, éppen ezért a nyári hőség során sokszor kevesebb inzulinra (vagy gyógyszerre) van szükség. Azonban erről csakis előzetes kivizsgálás során és a vércukorszint még gyakoribb ellenőrzése után lehet megbizonyosodni.

Mindezeken kívül érdemes az alábbiakat betartani, hogy felhőtlenül élvezhesse a nyarat és a napsütést:

  • igyon kellő mennyiségű folyadékot (ne várja meg, míg szomjas lesz)
  • ne hajtsa túl magát sportolás közben
  • a nagy melegben hózódjon hűvösebb helyre
  • tartson magánál szőlőcukrot és vércukormérőt
  • ellenőrizze gyakrabban a vércukor szintjét

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm, múlt év márciusától a bal mellemből sárgás-barnás váladék ürül. Ez mennyiségre változó, van, hogy 1-2 csepp, van, hogy több. Mammográphya, UH, nőgyógyászati vizsgálatok, prolaktin (kicsit emelkedett, emiatt Bromocriptint szedek) TSH rendben van. MRI folyamatban és a hormonok vizsgálata is. Mit lehetne még kipróbálni? Többen a tejcsatorna eltömődését mondják, de ez mell Uh-n nem látható? Válaszát köszönöm

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Kedves Siha-Balog Krisztina!

Azt gondolom, meg kell várni az MRI és hormon vizsgálatok eredményét, ettől függ a további kezelés.
Ezen eredmények nélkül nincs értelme egyéb vizsgálatnak.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Polyák Annamária doktornő nagyon alapos és kedves volt velem a konzultáció alatt. Köszönet érte!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK