Szakmai palettánk bővítésével 2015. májusától gyermek endokrinológiai rendelés is elérhető a Budai Endokrinközpontban dr. Tar Attila gyermekendokrinológus rendelésével.
Az endokrinológia a hormontermelő mirigyek betegségével foglalkozó tudomány. Hormont termelő belső elválasztású (ún. endokrin) mirigyek a következők: az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigyek, mellékvesék, petefészkek, herék, ill. részben a hasnyálmirigy.
A csökkent és a fokozott hormontermelés egyaránt okozhat panaszokat, ill. tüneteket. Ezek a betegségek már gyermekkorban is jelentkezhetnek. A védőnői, illetve a gyermek háziorvosi vizsgálatokon nagy szerepet kap a gyermek súlygyarapodásán kívül a növekedés nyomon követése. Ebben nagy szerepe van az ún. növekedési percentilis görbének, melynek segítségével könnyen és egyszerűen lehet követni a gyerek fejlődését és kiszűrhetők a kóros állapotok. Dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát az alacsonynövés és a SHOX gén defektusa közti kapcsolatról és a növekedési hormon adásáról kérdeztük.
Gyermekrendelésünkre azokat a 2-17 éves fiatalokat várjuk, akiknél felmerült az anyagcsereprobléma, hormonális probléma (lányoknál főként: PCOS – policisztás ovárium szindróma), inzulin rezisztencia. Kapcsolódó cikkünk
Alacsony a gyermekem! Ez a genetikai betegség állhat a hátterében
A hormontermelésért az agyalapi mirigy, több endokrin szerv működésének a legfontosabb szabályozója felel. Így a pajzsmirigynek, a mellékvesének, a petefészkeknek és heréknek is. E mellett, az egyik legjelentősebb szerepe a növekedés irányítása, a növekedési hormon termelésén keresztül. A pajzsmirigy alulműködésének leggyakoribb tünete gyermekkorban, a növekedés elmaradása és a késői serdülés.
Gyermekeknél is előfordulhat a pajzsmirigy kóros működése.
A serdülés késése, vagy éppen korai jelentkezése hátterében, a nemi hormont termelő petefészkek, herék, vagy az őket szabályozó agyalapi mirigy betegsége állhat.
Gyermekkorban jellemző betegség, az elhízás egyik olyan formája melyet genetikai defektus okoz, ezért más néven falánkságnak is szokták nevezni. Tünetei a fékezhetetlen étvágy, csecsemő korban izomgyengeség, lassú súlygyarapodás. A Prader Willi szindróma a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható csak karban tartható betegség. A szindróóma talaján gyakran alakul ki endokrinológiai vagy anyagcsere-betegség.
Bővebben a Prader Willi szindrómáról itt olvashat>>
Gyermekek táplálkozásval foglalkozó dietetikai rendelés is elérhető a Budai Endokrinközpontban a teljej körű szakmai tanácsadás érdekében.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés gyermek endokrinológiai kivizsgálásra: |
Téma szakértői
A Graves-Basedow-kór egy autoimmun pajzsmirigyzavar, melynek során a szerv a kelleténél nagyobb mennyiségű pajzsmirigy hormont termel. A betegek kb. fele tapasztalja az ún. Merseburgi triászként emlegetett három tünetet. Hogy melyek ezek, és mit lehet tenni, azt dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája mondta el.
A hormonzavarok okozta tünetek igen széles skálán mozognak, mivel az egész szervezetünk működését befolyásolják. Hogy pontosan milyen problémákat is generálnak, az attól függ, mire is hat egy-egy adott hormon. Vannak olyanok, melyek igen súlyos gondokat okozhatnak, ám léteznek olyan endokrin betegségek is, melyek olyan általános tünetekhez vezethetnek, hogy gyakran eszében sem jut az érintettnek - van, hogy az orvosnak sem-, hogy bizony hormonzavar váltja ki a panaszt. Ilyen tünet lehet például a stressz is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felsorolta, mely endokrin problémák járhatnak túlzott szorongással, stresszel.
A pajzsmirigyzavarok köztudottan jelentősen befolyásolják a teherbeesést, a terhességet. Dr. Békési Gábor PHD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ezért hasznos tanácsokat adott arra, hogy vajon miket érdemes megtenni a családalapítás érdekében.