Szakmai palettánk bővítésével 2015. májusától gyermek endokrinológiai rendelés is elérhető a Budai Endokrinközpontban dr. Tar Attila gyermekendokrinológus rendelésével.
Az endokrinológia a hormontermelő mirigyek betegségével foglalkozó tudomány. Hormont termelő belső elválasztású (ún. endokrin) mirigyek a következők: az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigyek, mellékvesék, petefészkek, herék, ill. részben a hasnyálmirigy.
A csökkent és a fokozott hormontermelés egyaránt okozhat panaszokat, ill. tüneteket. Ezek a betegségek már gyermekkorban is jelentkezhetnek. A gyermekek indokolatlan, fogyása/hízása, hajhullása, rossz közérzete, a koncentrálás hiánya, van, hogy pajzsmirigy problémára utal. Bár legtöbbször felnőtteknél diagnosztizálják, nem ritka, amikor a gyermek veleszületett pajzsmirigyzavara okozza a kellemetlen tüneteket. Dr. Tar Attilától, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusától megtudhatja, milyen tünetek esetén érdemes elmenni a szerv ultrahangos vizsgálatára.
Gyermekrendelésünkre azokat a 2-17 éves fiatalokat várjuk, akiknél felmerült az anyagcsereprobléma, hormonális probléma (lányoknál főként: PCOS – policisztás ovárium szindróma), inzulin rezisztencia. Kapcsolódó cikkünk
Gyerekeknél is fennállhat pajzsmirigyprobléma
A hormontermelésért az agyalapi mirigy, több endokrin szerv működésének a legfontosabb szabályozója felel. Így a pajzsmirigynek, a mellékvesének, a petefészkeknek és heréknek is. E mellett, az egyik legjelentősebb szerepe a növekedés irányítása, a növekedési hormon termelésén keresztül. A pajzsmirigy alulműködésének leggyakoribb tünete gyermekkorban, a növekedés elmaradása és a késői serdülés.
Gyermekeknél is előfordulhat a pajzsmirigy kóros működése.
A serdülés késése, vagy éppen korai jelentkezése hátterében, a nemi hormont termelő petefészkek, herék, vagy az őket szabályozó agyalapi mirigy betegsége állhat.
Gyermekkorban jellemző betegség, az elhízás egyik olyan formája melyet genetikai defektus okoz, ezért más néven falánkságnak is szokták nevezni. Tünetei a fékezhetetlen étvágy, csecsemő korban izomgyengeség, lassú súlygyarapodás. A Prader Willi szindróma a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható csak karban tartható betegség. A szindróóma talaján gyakran alakul ki endokrinológiai vagy anyagcsere-betegség.
Bővebben a Prader Willi szindrómáról itt olvashat>>
Gyermekek táplálkozásval foglalkozó dietetikai rendelés is elérhető a Budai Endokrinközpontban a teljej körű szakmai tanácsadás érdekében.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés gyermek endokrinológiai kivizsgálásra: |
Téma szakértői
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Manapság egyre több pajzsmirigyrákot diagnosztizálnak, köszönhetően a több, korszerűbb szűrési módszereknek. Viszont több szakember is felhívja arra a figyelmet, hogy ezzel egyidejűleg megnőtt a túlkezelések száma is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája a pajzsmirigyrákról és annak megfelelő terápiás módjairól beszélt.