Szakmai palettánk bővítésével 2015. májusától gyermek endokrinológiai rendelés is elérhető a Budai Endokrinközpontban dr. Tar Attila gyermekendokrinológus rendelésével.
Az endokrinológia a hormontermelő mirigyek betegségével foglalkozó tudomány. Hormont termelő belső elválasztású (ún. endokrin) mirigyek a következők: az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigyek, mellékvesék, petefészkek, herék, ill. részben a hasnyálmirigy.
A csökkent és a fokozott hormontermelés egyaránt okozhat panaszokat, ill. tüneteket. Ezek a betegségek már gyermekkorban is jelentkezhetnek.
Gyermekrendelésünkre azokat a 2-17 éves fiatalokat várjuk, akiknél felmerült az anyagcsereprobléma, hormonális probléma (lányoknál főként: PCOS – policisztás ovárium szindróma), inzulin rezisztencia. Kapcsolódó cikkünk
Késik gyermekénél a fogváltás? Pajzsmirigyzavar is okozhatja!
A fogzás és fogváltás igen fontos mérföldkövek a gyermekek életében, mely több évig is eltart. A fogváltás rendszerint 6-7 évesen veszi kezdetét, ám ha ennél később bújnak elő a végleges fogak, az pajzsmirigy alulműködésre utalhat. A témáról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.
A hormontermelésért az agyalapi mirigy, több endokrin szerv működésének a legfontosabb szabályozója felel. Így a pajzsmirigynek, a mellékvesének, a petefészkeknek és heréknek is. E mellett, az egyik legjelentősebb szerepe a növekedés irányítása, a növekedési hormon termelésén keresztül. A pajzsmirigy alulműködésének leggyakoribb tünete gyermekkorban, a növekedés elmaradása és a késői serdülés.
Gyermekeknél is előfordulhat a pajzsmirigy kóros működése.
A serdülés késése, vagy éppen korai jelentkezése hátterében, a nemi hormont termelő petefészkek, herék, vagy az őket szabályozó agyalapi mirigy betegsége állhat.
Gyermekkorban jellemző betegség, az elhízás egyik olyan formája melyet genetikai defektus okoz, ezért más néven falánkságnak is szokták nevezni. Tünetei a fékezhetetlen étvágy, csecsemő korban izomgyengeség, lassú súlygyarapodás. A Prader Willi szindróma a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható csak karban tartható betegség. A szindróóma talaján gyakran alakul ki endokrinológiai vagy anyagcsere-betegség.
Bővebben a Prader Willi szindrómáról itt olvashat>>
Gyermekek táplálkozásval foglalkozó dietetikai rendelés is elérhető a Budai Endokrinközpontban a teljej körű szakmai tanácsadás érdekében.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés gyermek endokrinológiai kivizsgálásra: |
Téma szakértői
A pajzsmirigy alulműködés hatékony terápiája a gyógyszeres kezelés, mely során pótolják a hiányzó hormonokat. Ennek hatására az alulműködésre utaló kellemetlen tünetek megszűnnek, az értékek normál tartományba kerülnek. Igen ám, de előfordulhat, hogy a beteg egyszer csak túlműködésre jellemző panaszokat tapasztal. Ennek okáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
A tavaszi fáradtság nem egy ismeretlen fogalom, hiszen sokan tapasztalják a tavasz beköszöntével azt, hogy az átlagosnál aluszékonyabbak, fáradékonyabbak. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy előfordulhat, hogy valamilyen endokrin probléma okozza a panaszt, így érdemes utánajárni, ha elhúzódó problémáról van szó.