Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Mit tegyek, tegyünk? Nem jön a baba állítólag nincs semmi baj.
Kedves Kérdező!

Sajnos kevés információt adott meg azzal kapcsolatban milyen vizsgálatok készültek. Először egy nőgyógyászati kivizsgálásra lenne szükség, amennyiben ott nincs eltérés érdemes endokrinológus szakorvost felkeresnie.

Üdvözlettel:
Plósz Jennifer
hogyan lehet időpontot lemondani?
Kedves Janurik Anikó!

Az időpontját lemondhatja e-mailben az alábbi címen : [email protected] , valamint telefonon : +36704319728 as telefonszámon.

Üdvözlettel:
Plósz Jennfier
Tisztelt Doktornő/ Úr!
Az lenne a kérdésem, hogy én szedek Merckformint ( egészet), Xeleviát ( egészet) és Letroxot (felet). Bevehetek fájdalomcsillapítóként Cataflamot a nyakfájásomra és egyebekre. Egyébként ezektől a gyógyszerektől 5. 7 lett az éhomi vércukrom. Előre is köszönöm a válaszát. Tisztelettel:Liszkai Zita
Kedves Liszkai Zita!



A fennálló diabetes mellett bevehet fájdalom csillapítokat, Cataflamot is. A kezelés módosításához szükséges több vércukor érték ismerete. A cél, hogy vércukor értékei éhhomra 5-6 mmol/l között legyenek és étkezés után másfél órával ne haladják meg a 8,0 mmol/l értéket.



Üdvözlettel : dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktor Úr!
Hasimotoval diagnosztizáltak, Letrox 100 és 75-t szedek felváltva, ez úgy tűnik, bevált, az értékeim a határon belüliek. Sokat olvastam a témában, de a gluténmentes étrendben megoszlanak a vélemények a neten. Kérdésem: mindenképp gluténmentesen kell étkezni (búza, rozs, zab is tiltott) , vagy elengendő a fehér kenyeret teljes kiörlésűre cserélni? - az értékeim javulása e nélkül történt, csupán a gyógyszer hatására.
Köszönettel : Dolgos Timea
Kedves Tímea!

Autoimmun pajzsmirigy betegségek esetén, mint pl. a Hashimoto gyakori, hogy gluténérzékenység társul hozzá ez azonban nem törvényszerű, tehát az sem, hogy gluténmentesen kell étkezni. Javasolt kivizsgáltatni, amennyiben pozitív az eredmény kötelező gluténmentesen étkezni. Vannak olyanok is, akik negatív eredmény ellenére is kipróbálják a gluténmentes étkezést és pozitív változást tapasztalnak. Bármely esetben javaslom azonban dietetikus szakember felkeresését, mert egy nem megfelelően összeállított gluténmentes étrend könnyen lehet egészségtelen.

Üdvözlettel:
Sárga Diána
dietetikus
Tisztelt Cím!

Terheléses vércukor vizsgálaton vettem részt a napokban, és az alábbi vércukor értékek jelentkeztek: éhgyomri: 5,4, 0. perc: 5,6, 60. perc: 11, 120. perc: 4,7. Érdeklődnék, hogy jelen esetben megállapítható-e az IR? Utánaolvasva, a 60. perc értéke nagyon nem ideális, és az sem, hogy a 120. perc értéke kisebb, mint a 0. Közrejátszhat az értékekben, hogy nagyon stresszes voltam a vizsgálat miatt? 160 g-os diétával és rendszeres mozgással rendezhető Önök szerint? Nagyon köszönöm a választ!
Tisztelt Györgyi !

Az Ön eredményei csak vércukor értékeket tartalmaznak, az inzulin rezisztencia megállapításhoz mindenképpen szükség lenne inzulin értékekre is. A laborleletek kiértékelésre sajnos online formátumban nincs lehetőség, ezt minden esetben szakorvos végzi szakorvosi konzultáció alkalmával, a tünetek együttes figyelembevételével.
Unokám 13 éves, aktív sportoló napi edzéssel. Jelenleg korosztálya legalacsonyabbja a 153 cm-ével.
Szülők mindketten 171 cm magasak, nagyszülők esetében a nők 155 cm körüliek, papák 186 cm magasak, mindketten vékonyak.
A csemete hosszúlábú, vékony, inas, robbanékony, rendkívül jó fizikai teljesítménnyel.
Táplálkozással tudom-e segíteni a növekedését?
Sportágában jelenleg vállogatott, de az alacsonysága elkezdett gondot okozni.
Előre köszönöm figyelmét, válaszát.
Tisztelt Kátai Irén!

A gyermek növekedését és annak ütemét sok tényező befolyásolhatja, hogy a gyermeknél jelen esetben megfelelő-e a növekedés üteme azt az úgynevezett percentilis tábla, percentilis görbe segítségével lehet megállapítani. Amennyiben itt eltérés jelentkezik érdemes felkeresni egy endokrinológus szakorvost a további vizsgálatok szempontjából.
Tisztelt Doktornő/ Úr!
Az lenne a kérdésem, hogy én szedek Merckformint ( egészet), Xeleviát ( egészet) és Letroxot (felet). Bevehetek fájdalomcsillapítóként Cataflamot a nyakfájásomra és egyebekre. Egyébként ezektől a gyógyszerektől 5. 7 lett az éhomi vércukrom.
Előre is köszönöm a válaszát. Tisztelettel:Liszkai Zita
Kedves Liszkai Zita!



A fennálló diabetes mellett bevehet fájdalom csillapítokat, Cataflamot is. A kezelés módosításához szükséges több vércukor érték ismerete. A cél, hogy vércukor értékei éhhomra 5-6 mmol/l között legyenek és étkezés után másfél órával ne haladják meg a 8,0 mmol/l értéket.



Üdvözlettel : dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
23 éves vagyok, hét éve vannak aknéval problémáim. Egy éve a jobb arcomon egy tüzes, piros, rozaceahoz hasonló folt jelent meg, nem tűnik. Több bőrgyógyásznál voltam, csak időlegesen segítettek a szerek a tüneteken. Hullik a hajam egy ideje, pedig a családunk egyik férfi tagja se kopaszodó típus. Van amikor zsíros a bőröm, van amikor száraz. Az arcom megszokott kicsit puffadni. Mindig hideg a kezem és fázik a lábam, nagyon meleg kell legyen, hogy ne fázzon a lábam. Ezért gondolkodok azon, hogy érdemes lenn-e egy endokrinológust felkeresni?
Kedves Misi!

Tüneteivel, mindenképpen érdemes lenne felkeresnie egy endokrinológus szakorvost, hogy ki lehessen vizsgálni hormonális probléma áll-e a háttérben.
Tisztelt Doktor Nő/Úr!

A TSH-mat folyamatosan figyeljük, mert mintegy 15 éve pajzsmirigy alul-működéssel kezelnek. Múlt héten voltam vizsgálatom, és a Glükóz terhelés 0’ 4,9 mmol/L; Glükóz terhelés 120' 4,2 mmol/L; Inzulin 0 perces 3,9 mIU/L; Inzulin terhelés 120' 39,8 mIU/L, és a HOMA-IR 0,9 - 4,4
Ez alapján a lelet alapján IR-m van, és az életmódomon változtatni kellene?
Kedves Bori Laura!

Az elküldött laboratóriumi értékei sem cukorbetegségre sem inzulin rezisztenciára nem utalnak.



Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Az utóbbi pár évben több olyan tünetem is van, amely miatt nem érzem jól magam a bőrömben. A legfeltűnőbb, hogy 2 év alatt 35 kg-ot híztam, különösebb életmód változtatás nélkül. Ami még problémám, hogy folyamatosan fáradékony vagyok, amikor csak lehet, alszom, nagyon ekcémás a fejbőröm, az arcbőröm roseceás lett, hullik a hajam, illetve kialakult nálam a tejtermékek iránti érzékenység is. Szerettem volna kivizsgálni magam, ezért a háziorvosom elküldött vérvételre, amelynek jó lett az eredménye, ezért azt mondta, nem indokolt további vizsgálat, mozogjak/egyek kevesebbet.

Nagyon tartok attól, hogy valamilyen pajzsmirigy vagy más hormonális zavarom lehet, de mivel a TSH szintem jó (2.3 MIU/ml) volt, így nem tartották indokoltnak a további vizsgálatot.

Önök szerint mi a teendőm, lehet hormonális probléma?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Kedves Krisztina!

A tünetek hátterében több probléma is állhat.

A TSH szint önmagában nem tekinthető diagnosztikus értékűnek, érdemes lenne más pajzsmirigy hormonokat is megnézetnie, javaslom keressen fel egy endokrinológus szakorvost a panaszok alaposabb kivizsgálása miatt.

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok