Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Nő/ Doktor Úr!

Inzulinrezisztencia és terheléses cukor vizsgálaton voltam, mert arra gyanakodtam, hogy inzulinrezisztenciám van. (Tüneteim: hajhullás, hízás, édesség iránti folyamatos vágy, reggeli nehéz ébredés, fáradtság.)
Az eredményeim
Glükóz fluoridos              5,1 mmol/L (3,5 - 6,1)
Glükóz terhelés 60'         5,9 mmol/L (3,1 - 10,5)
Glükóz terhelés 120'       6,4 mmol/L (3,1 - 7,5)
Inzulin                              4,6 mIU/L (1,9 - 23,0)
Inzulin terhelés 60'          48,7 mIU/L
Inzulin terhelés 120'        29,1 mIU/L

Szeretném tudni, ez IR vagy sem, illetve ha igen, mi a teendőm, dietetikus vagy orvos felkeresése? (Amit neten el lehetett olvasni, már megtettem, de a leletértelmezés nem megy egyedül.)

Köszönettel:
Ági


Kedves Ágnes!

A küldött értékei normalisak. Nincs inzulin rezisztenciája. Jó lenne viszont azt tufdni melyen tünetek panaszok alapján gondoltak inzulin rezisztenciára

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Humalog mix 50-s inzulint adok be reggel, délben 10-12 egységet (ételtől függően) egy idő után IZZADOK, rosszul érzrm maga, majd elmulik, pár óra után meg farkas éhes leszek (amugy sem voltam étvágytalan). Este Humalog 25-s kerül beadásra, valamivel jobb.
HIZÁS egy pár hónap alatt 4-5 kg!!(csipő mütött vagyok, most 86 kg. Kétségbe vagyok esve. 70 éves vagyok (1.5 éve inzulinos- azóta hordó a hasam) Nagyon megköszönném válaszukat.
Kedves Judit!

Inzulin adása mellett szinte mindig jelentkezik hízás. Nem tudom hogy miért kellett inzulin kezelést alkalmazni. Fontos annak ismerte is hogy milyen diétát tart, mennyit mozog. Milyenek a vércukor profil értékei. El tudom képzelni hogy nappal tablettás kezelés és éjszakára inzulin adása is lehetséges, vagy a néhány éve ismert napi 1x adandó készitmény, mely a szervezet inzulin készletét és az ellenhormonok szintjét csökkenti. Ma már nagyon sok variáció lehetséges a cukorbetegek kezelésére. Ahhoz hogy tanácsot tudjak adni, több információra van szükségem.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Szakértő!

Legyen kedves segíteni. Az inzulinrezisztenciás diétánál a reggeli 6:30 és 8:00 között van meghatározva, de hétvégente én 9:30nál nem ébredek hamarabb. Fel kell ébrednem minden nap korábban azért, hogy reggelizni tudjak? Ha esetleg nem, akkor hogyan időzítsem az étkezéseket?

Köszönettel:
Nagy Nikolett
Kedves Nikolett !

Semmi baj nem történik, hogy a vasárnapi késői kelés miatt kimarad a reggeli. Ez nem fog problémát okozni, ha a többi étkezés a megbeszélt diétának megfelel.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
T.Doktor Úr/Nő!Nyaki Uh-n voltam,ahol a vélemény:signifikáns szükület nem detectálható.E a Dopler vizsgálat volt.
Nyaki UH:A pajzsmirigy mindkét lebenye normális nagyságu.,a normálisnál echoszegényebb.A jobb lebeny homogén szerkezetű.A bal lebyenyben egy 8 mm-es echoszegény udvarral körülvett isoechogen körülirt képlet látható.A nyálmirigyek szabályosakA vizsgált nyaki régióban pathológiás szerkezetű nyirokcsomó nem mutatható ki.Mk.o.parajugulárisan 15 mm-es reactiv nyirokcsomók vannak.Vélemény:Soliter pajzsmirigy göb a bal lebenyben,Lymphadenopathis colli.
Érdeklődnék,hogy mit jelent,mi a gond a pajzsmiriggyel,hova fordulhatok?Köszönöm.67 éves nő vagyok,gyógyszert nem szedek.
Kedves Betegünk!

A pajzsmirigy göbösség nagyon gyakori elváltozás. Az esetek túlnyomó többsége jóindulatú. Ennek ellenére indokolt a göb megszúrása és a sejtek elemzése a biztonság kedvéért. A szúrás után is évente UH ellenőrzés szükséges. Ha a göb növekszik, a szúrást meg kell ismételni.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Üdvözlöm!
Úgy tudom, hogy a pajzsmirigy teljes eltávolítása után élethosszig gyógyszert kell szedni. Mi történik, mit okoz, ha valaki egyáltalán nem szedi be a gyógyszert?
Kedves Betegünk!

Jól tudja. A pajzsmirigy teljes eltávolítását követően élethosszig hormon pótlás szükséges, ugyanis pajzsmirigy hormon nélkül nem lehet élni. Szóba sem kerülhet, hogy egy ilyen beteg ne szedje be a gyógyszert.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Doktor Úr!
Pár éve autoimmun pajzsmirigy alul működést állapítottak meg egy véletlen vérvétel során. . A TSH akkor 13 körül volt, ma már 4 körül van.
Elmondaná, hogy ez mit jelent? Hiába kérdeztem a doktornőt nem igazán tudta megértetni velem, hogy mi is az az autoimmun betegség. Semmi többet nem mondott. A szó jelentését ismerem, talán- a szervezet működése saját maga ellen fordul. Azt hiszem. De ez mit jelent? Mire számíthatok? Idővel lesz valami komolyabb betegségem, mint pl SM? Mi lett volna, ha akkor a nőgyógyász nem kér TSH-t? Sosem derül ki?
Köszönettel Radványi Judit
Kedves Betegünk!

A pajzsmirigy alulműködés legtöbbször autoimmun eredetű. Ez azt jelenti, hogy a szervezet ellenanyagot termel a saját pajzsmirigye ellen. Ez gátlólag hat a pajzsmirigyre, és csökken a szerv hormon termelése. Ilyenkor az agyalapi mirigy által termelt TSH szint megemelkedik, hogy stimulálja a pajzsmirigyet jobb működésre. Ha a hormont pótoljuk, a TSH úgy "értékeli", hogy van a szervezetben megfelelő hormon ellátottság, nem szükséges tovább stimulálni a pajzsmirigyet, és a szintje a normál értékre vissza csökken. Ekkor van jól beállítva a gyógyszerelés. Bár az autoimmun betegségek alkalmanként többesével is előfordulhatnak, attól nem kell tartania, hogy valami komolyabb kísérő betegsége lesz. Ha most nem történt volna vérvétel, előbb-utóbb olyan panaszok jelentkeztek volna, amiből pajzsmirigy alulműködésre lehetett volna következtetni.
Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Dr Úr/Nő!
Ma voltam nyaki uh-n. Azt mondta az uh-t végző orvos, hogy sajnos nem jók az eredményeim. Az endokrinológus viszont azt mondta, hogy fél év múlva csináltassak újabb uh-t. A vérkép rendben. Mindkét lebeny és az isthmus finoman inhom.szerk.,mérs.echoszegény.A bal lebeny alsó harmadában centro-medialisan 10*6,5 mm haloval övezett cysotusan részlegesen degenerált isoechogen göb.Az isthmusban centralisan 4mm haloval övezett mérs.echoszegény göb.A bal lebeny mögött egy 15*11mm pajzsmiriggyel azonos echoszerk.képlet van. A pajzsmirigyben min. fokokozottnak imponáló vascularisatio látszik.
Ez így elég ijesztőleg hat. Vajon tényleg ráér a fél éves ultrahang? Semmi mást nem javasoltak.
Válaszát köszönöm!
Kedves Betegünk!

Szerintem nem érdemes fél évet várni. Az egy cm körüli göböket meg kell szúrni, és a sejteket ennek alapján elemezni. Ne izguljon! A pajzsmirigy göbök az esetek túlnyomó többségében jóindulatúak. A vizsgálatra csak a biztonság végett van szükség. A szúrás után is évente UH ellenőrzés szükséges. Ha a göbök növekednek, meg kell ismételni a szúrást.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Indokolt e további vizsgálat abban az esetben, ha az UH a pajzsmirigy bal lebenyében 5*6*9 mm hosszúságú echoszegény solid képletet melynek alsó pólusában finoman inhomogén echoszegény képlet 5 mm található, illetve a jobb lebeny alsó harmadának határán 7,5*4*7 mm-es inhomogén echoszegény solid képlet látható. A pajzsmirigy hormonműködése normális (TSH, FT3-4 és ANTI TPO). Épek a nyálmirigyek.
Kedves Betegünk!

A pajzsmirigy göbösség nagyon gyakori eltérés. Az esetek túlnyomó többsége jóindulatú. Ennek ellenére indokolt a göb megszúrása és a sejtek elemzése a biztonság kedvéért. A szúrás után is évente UH ellenőrzés szükséges. Ha a göb növekszik, a szúrást meg kell ismételni.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Üdvözlöm!

Alábbi labor eredményeimmel kapcsolatban lenne kérdésem Önökhöz:
TSH 1,348 mIU/L 0,400 - 4,000
Szabad T4 10,81 pmol/L 7,75 - 15,21
Szabad T3 4,90 pmol/L 3,80 - 6,00
Anti-TPO 429,7 U/mL * 0,0 - 9,0

Az anti tpo emelkedett szintje régebb óta fennálló panasz , azonban több helyről is azt a választ kaptam, nem kezelhető.
Esetleg Önök ebben tudnak segíteni, valami módot találni arra h lejjebb vigyük az értéket? Gyógyszeres kezelést Önök tudnak erre felírni esetleg?
6 éve próbálkozunk babával, 5 lombik kezelésen vagyunk túl sikertelenül. Endometriózis miatt (4.fokú) jelenleg le van állítva a menstruáció, nem tudom ez befolyásol e bármit.

Köszönöm válaszát,
Üdvözlettel:
Ildikó
Kedves Betegünk!

Pajzsmirigy hormon értékei a normál tartományban vannak. Az anti-TPO emelkedett, de ennek érdemi jelentősége nincs. Nem kell vele foglalkoznia. Nincs kapcsolatban a meddőséggel. Évente ellenőriztesse TSH, T3, T4 szintjét! Ha ezek rendben vannak, egészségesnek érezheti magát. Nincs szükség az anti-TPO csökkentésére, és nem is áll rendelkezésre ilyen irányú kezelés. Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelet Doktornő/Úr !

Mellékpajzsmirigy problémám van . A vér kálcium szint 3,1 mmol/L , a parathormon 175,4 pg/mol.
Készítettek mellékpajzsmirigy szcintigráfiát, mely szerint a pajzsmirigy jobb lebeny alsó pólus alatt a calviculák színtje alatt körülírt MIBI halmozó élő szöveti plusz, mely megfelelhet mellékpajzsmirigy adenomának is.
Kérdésem, hogy erre a műtéten kívül van-e más gyógymód és ha nincs mennyire sűrgős annak elvégzése ?

Köszönöm a segítségüket.
Kedves Betegünk!

A mellékpajzsmirigy adenoma kezelése egyértelműen műtéti. Magas a kálcium szintje, ezért a beavatkozás minél előbb elvégzendő. Sikeres gyógyulást kívánva üdvözli: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK