Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Cím ! én ugyanazt a levelet kaptam vissza amit én írtam, én kérdeztem vagyis szeretnék vlaszt kapni:
T Cim ! két hónapja derült ki, hogy pajzsmirigy túlmúködésem van. Az endokrinológus Methothyrint rendelt napi 1tabl A szedés elkezdését követően kialakult egy kp fokú exophthalmus, alsó és felső szemhéj oedémával, könnyezéssel.-ami rettenetesen zavar, bár a PM laborértékeim normalizálódtak Mi a teeendő? ( szem UH., MR vizsgálat negatív ) Tisztelettel várom a választ Üdv : DR. Hack Erzsébet családorvos, gerontológus
Kedves Kolléganő!

Szemtünetei alapján nyilván Basedow kórról van szó. Ennek típusos jelei az Ön által leírt tünetek. A betegség javulásával a szemtünetek is enyhülnek majd. Amennyiben nem, és ez nagyon zavaró lenne, szteroid kezelés jön szóba. Ezt beszélje meg a szemész szakorvossal!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor


Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktornő!

30 éves vagyok, fél éve szültem. Korábban már diagnosztizáltak nálam PCOS-t, sikerült lefogynom életmódváltással, sporttal. Vvan rajtam 10 kiló plusz, de egyszerűen nem akar megindulni, hiába teszem meg ugyanazt, amit előző alkalommal, amikor 20 kg-ot sikerült fogynom.

Többször érzem, ha nem eszek 2 óránként, hogy rosszul vagyok, tapasztalom a Hipozás tüneteit. A családban van cukorbeteg, ezért ismét megcsináltattam a terheléses cukortesztet, nem-e inzulin rezisztencia áll a háttérben. Ön szerint mi lehet a baj? Ez az alacsony éhhomi inzulin jelenthet valamit?

Glucose 4,3 mmol/L 60 perces glucose 7,4 mmol/L 120 perces glucose 5,4 mmol/L Inzulin 2,8 mIU/L * Inzulin 60 perc 49,2 mIU/L Inzulin 120 perc 45,0 mIU/L TSH 2,690 mIU/L

Üdvözlettel: Markov Magdolna
Kedves Magdolna !

Legyen türelmes önmagával szemben hiszen még csak fél év telt el szülése óta. A vércukor terhelés és inzulin szint mérés eredménye normális, az alacsony éhomi inzulin szint nem okozza panaszait. Pajzsmirigy funkciója is normális. Tanácsolom, hogy továbbra is tartson diétát, mozogjon rendszeresen, és meg fog idővel indulni a fogyás.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt valaszt ado doktor! Szeretnem megtudni, hogy hogy lehet az, hogy eddig pajzsmirigy alulmukodes (kb 10 koruli tsh) most par honap alatt 0,04- es tsh- ra lecsokkent? Nagy baj ez vagy csak hagyjam abba a gyogyszert( letroxot). Koszonettel Himer Anna
Kedves Betegünk!

Nem tudom, milyen adag Letroxot szed. Az, hogy a TSH lecsökkent, valószínűleg a túl nagy adag gyógyszer következménye. A gyógyszert ne hagyja abba, hanem forduljon kezelőorvosához, hogy a szükséges adagot megbeszéljék. Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktor Úr!
43 éves nő vagyok. Gyermekkorom óta folyamatosan lassan növekvő szinte csak göbökből álló strummám van. Műtétre azért nem volt még szükség, mert a TSH az alsó határon, T3, T4 normál értékű. Fél évente ellenőriztetem az értékeket. Előfordulhat- e, hogy ilyen értékek mellett a fáradékonyságot, a semmire nem reagáló (mozgás, rost, folyadék) székrekedést, időnkénti fura szívkalimpálást, szapora szívverést a pajzsmirigy okozza? Kb. 1 éve tapasztalom ezeket, előtte semmi ilyesféle gondom nem volt.
Köszönettel várom válaszát.
Kedves Betegünk!

Amennyiben a TSH-T3-T4 értékek a normál tartományban vannak, panaszait nem a pajzsmirigy okozza. Tüneteinek hátterében számos egyéb probléma is állhat. Kérjen háziorvosától részletes belgyógyászati kivizsgálást!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
T Cim ! két hónapja derült ki, hogy pajzsmirigy túlmúködésem van. Az endokrinológus Methothyrint rendelt napi 1tabl
A szedés elkezdését követően kialakult egy kp fokú exophthalmus, alsó és felső szemhéj oedémával, könnyezéssel.-ami rettenetesen zavar, bár a PM laborértékeim normalizálódtak
Mi a teeendő? ( szem UH., MR vizsgálat negatív )
Tisztelettel várom a választ
Üdv : DR. Hack Erzsébet családorvos, gerontológus
Kedves Kolléganő!

Szemtünetei alapján nyilván Basedow kórról van szó. Ennek típusos jelei az Ön által leírt tünetek. A betegség javulásával a szemtünetek is enyhülnek majd. Amennyiben nem, és ez nagyon zavaró lenne, szteroid kezelés jön szóba. Ezt beszélje meg a szemész szakorvossal!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Pajzsmirigy alulmukodessel kezelnek masfel eve. Eloszor letrox50et szedtem, aprilistol kellettem atallnom a 70re. Parommal babat szeretnenk, kicsivel tobb mint egy eve hiaba probalkozunk. A legutolso kontroll vizsgalatnal enyhe inzulinrezisztenciat allapitottak meg. Ez mennyire befolyasolja a teherbeesest ill. mit javasolnak hogy kezdjek neki a 160gos szenhidrat dietanak?
Legutolso lelet eredmenyem:
TSH 4,508 0,400-4,000
T4 12,36 7,75-15,21

TSH keveset javult a fel evvel ezelotti eredmenytol mig a T4 kicsit rosszabb lett.
Kedves Ágnes !

Amennyiben babát szeretne a TSH szintet szükséges jobban csökkenteni, emiatt beszéljen legyen szíves a pajzsmirigy betegségét kezelő orvosával, a Letrox adagjának megemelése miatt. Inzulin rezisztencia esetén nehezebb a teherbe esés. Javasolom inzulin rezisztencia diéta alkalmazását ( 060 g CH, rendszeres napi 5x étkezés, natív cukrok kihagyása az étrendből és inkább teljes kiőrlésű készítmények fogyasztása ) Emellett rendszeres mozgás ( legalább napi 30 perc javasolt.) Remélem ezek a változtatások mellett hamaron teherbe fog esni.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Doktor Úr!

Már 3 és fél éve próbálkozunk a gyermekáldással, sajnos eddig sikertelen 4 inszeminációval a hátunk mögött. Minden kivizsgálás meg volt, egyedül a PCt teszt lett pozitív.

Ennek ellenére elmentem egy inzulinrezisztencia vizsgálatra, hogy ezt is kizárjuk a sorból.

Értékeim:

glükóz terhelés 0': 5.3 mmol/L
60': 4,7 mmol/L
120': 4,1 mmol/L

inzulin 0': 4,5 mIU/L
60':34,2 mIU/L
120': 20,8 mIU/L

HOMA-IR: 1,0

Van okom aggodalomra? IR-es lehetek?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdv.: Anita

Kedves Anita!



A küldött vércukor és inzulin szint értékei normálisak, inzulin rezisztencia ennek alapján nem áll fenn. Sajnos nem tudom mi lehet az oka, hogy nem esik teherbe.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta





Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Tisztelt Doktornő/Doktorúr!

PCOS t diagnosztizáltak nálam. Elküldött a nőgyógyászom cukorterheléses vérvizsgálatra.
Az eredményeim a következők.
Éhgyomri plazma glükóz: 5,0 mmol/L
60 perc: 5,5 ; a 120 perces: 5,7 mmol/L
Se inzulin éhgyomri : 7,29 mikroU/ml
60 perces:41,70 ; 120 perces: 39,70.
A kérdésem ezen túl az lenne még, hogy a diétánàl a PCOS miatt az IR-esnek megfelelőt kell tartani? Vagy milyen fajta diétát javasol a Doktornő/úr?
Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Kedves Mónika !

A PCOS mellett nem igazoltak a terhelések sem szénhidrát anyagcsere zavart, sem inzulin rezisztenciát. Életmód váltást ( rendszeres mozgás, nagyobb rosttartalmú teljes kiőrlésű ételek fogyasztását) javasolok. Részletes diéta megbeszélése céljából forduljon a dietetikusunkhoz.



Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Doktor Nő/Úr!
Terheléses cukor és inzulinértékeim a következők:
Cukor:
O' :5,6
60' :7,8
120' :4,7

Inzulin:
0,: 6,6
60': 85,5
120': 37,2
HOMA index:1,64
Az lenne a kérdésem,hogy az eredményeim alapján fennáll-e inzulinrezisztencia. Vékony testalkatú vagyok,állandó éhség miatt volt szükség a vizsgálat elvégzésére.Sajnos 2 orvosom véleménye különbözik egymástól,ezért eléggé elbizonytalanodtam a diagnózist illetően.
Segítő válaszát előre is köszönöm.

Köszönettel:
Ildikó
Kedves Ildikó !

Vércukor értékei a terhelés során normál értékeket mutattak. Inzulin értékei közül a 60 perces értéke magasabb, az éhhomi és a 120 perces megfelelő. Ennek alapján enyhe fokú inzulin rezisztencia fennállása valószínű. Sovány testalkat esetén is előfordul inzulin rezisztencia. Fiatal nőkön gyakori minden nagyobb eltérés nélkül fokozott inzulin érzékenység, mely éhségérzetet okoz. Ilyen esetekben javasolt a 3 óránkénti napi 5-6x étkezés. A fehér lisztből készült ételek,natív cukrok, édes italok kerülése. A nagyobb rosttartalmú teljes kiőrlésű ételek fogyasztása javasolt. Tanácsom az hogy forduljon dietetikushoz a diéta pontos összeállítása céljából.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Üdvözlöm !
Pár napja voltam cukorterelesen
Ahol az eredmények a következőek
0perces cukor 5,2
60perces 6,9
120perces 6,6

Inzulin
0perces 4,6
60perces 30
120perces 32,2
Homa index 0,8

Azért kertem terhelést mert folyamatosan hullik a hajam
Kipattog a borom
Szorosodik a testen ahol nem kene
Mell,áll,has
15eces korom ota vannak cisztaim
Kivettek a fel petefeszkem miatta
Mert volt egy 17*10cmes
És sok sok apró
Folyamatosan mentruacios zavarok van
És norculotot kell szednem
Őn szerint ez Ir?
Kedves Petra !

A leirt tünetek utalhatnak inzulin rezisztenciára. A mért értékei sem cukoranyagcsere zavart sem az inzulin rezisztenciát nem támasztják alá. Panaszai miatt endokrinológiai kivizsgálást javasolok.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok