Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Dr. Ur!/Drno!

Autoimmun pajzsmirigy alulmukodesem van, 30 eves vagyok, hormont nem szedek, az antiTpo is lement 40 re.
Egy honapja megis nehezen nyelek, a fura az , hogy delutantol gomboc erzesem van a torkomban ami estere erosodik....igy megy minden nap. Neha az etel is megakad. Mivel a gyulladas nagyon enyhe, azt is kizarom, hogy idegi alapon lenne, akkor megis mi befolyasolja, talan nem megfelelo a hormonszint es ez befolyasolja a simaizmokat?
Az ertekeim: fT3 : 5,74 pmol/L
fT4: 14,29 pmol/L
TSH: valtozo, legutobb 4,1230 mUI/L

Ezek mind referencia erteken beluliek. Okozhat e ilyen jellegu problemat ez az ertek? Kezelni kellene?
Koszonettel, K.Cs.
Kedves Betegünk!

Ha nem szed pajzsmirigy hormont, akkor az említett értékek alapján nincs pajzsmirigy alulműködése. A gombócérzés és a nyelési nehezítettség hátterében esetleg megnagyobbodott pajzsmirigy (struma) állhat. Pajzsmirigy ultrahang és izotóp vizsgálat (pajzsmirigy szcintigráfia) szükséges a kérdés eldöntéséhez.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
A szénhidrátot száraz vagy főtt állapotba számoljuk. Köszönettel.
Kedves Bohák Sándorné

Mindkét módon lehet számolni, de egyszerűbb száraz állapotban mérni, és azzal számolni.
Varga Dóra
Varga Dóra vezető dietetikus
Tisztelt Endokrinközpont
Októberben megműtottek lipomával elég nagy zsirdaganatot szedtek ki
Miután kijöttem a korhazból pánik rohamom lett ami azóta is megkeseriti az életem.Magas pulzusban nyilvánul meg.Van lehetőség kortizol szint vizsgálatra?Nagyon elegem van hogy a magas pulzusom miatt 4 órákat alszom.Ha van lehetőség mennyibe kerulne?
ÜdvHegedüs Henrietta
Kedves Henrietta!

Központunkban van lehetőség kortizol vizsgálatára vérből és nyálmintából is. Minden hétköznap 8-11 ig előzetes bejelentkezést követően. Ennek költsége: a vérvétel esetén :3800 forint amennyiben nyálmintából szeretné megnézetni az értéket úgy 6x 3500 forintba kerülne a vizsgálat.
Tisztelt Doktor Úr/ Doktor Nő!

26 éves nő vagyok, problémáim másfél éve kezdődtek.
A legjellemzőbb tünet, ami nagyon zavaró számomra, a foltlátás (üvegtesti homály). Természetes fénynél nagyon sok úszó foltot, pálcikát látok, és ehhez nem kell világos felületre néznem, sajnos bármilyen körülmények között látom. Mesterséges fénynél viszont jóval halványabban jelennek meg.
Egyéb tünetek közé tartoznak a kézzsibbadás, heves szívdobogás, enyhébb ízületi fájdalmak, fáradékonyság, migrénes fejfájás.
Tavaly óta rengeteg kivizsgáláson voltam, készítettek koponya MRI-t, szív-,hasi- és nyaki UH-t. Kiderült, hogy mitralis prolapsusom van, refluxom, illetve egy allergiavizsgálat alkalmával fény derült a glutén-és laktózérzékenységemre is. Diétámat 3 hónapja kezdtem el, de sajnos a foltlátásom illetve a fáradékonyság, kábaság érzése nem múlt el.

Kíváncsi lennék a véleményére, hogy a pajzsmirigyemmel is állhatnak-e összefüggésben ezek a zavaró panaszok, annak ellenére, ha az általános vérképen a TSH szintnél nem voltak eltérések.

Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Betegünk!

A heves szívdobogás és a fáradékonyság pajzsmirigy túlműködés tünete lehet. Ez ellen szól viszont, hogy a TSH normális értékű. A látási problémák miatt szemészeti vizsgálat szükséges, ezek nem függnek össze a pajzsmiriggyel. Amennyiben glutén és laktóz érzékenysége igazolva van, a diétát tartani kell, de ez nem változtat a szemészeti tüneteken. A mitrális prolapsus kardiológiai ellenőrzést igényel. A reflux, ha panaszt okoz, gyógyszeresen kezelhető. Keresse fel ez ügyben gastroenterológusát!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktor!
Olyan kérdésem lenne, hogy belső strumám van illetve sok apró ciszta. Jó indulatúak volt szövettan is. A pajzsmirigyem rendben. 54 éves vagyok.
Van egy olyan tünetem hogy sokszor van légszomjam,fulladok, nyom a torkom nehezen veszem a levegőt. Napközben meg kell álljak sokszor pihenni.
Lehet hogy ez a stuma miatt van? A Doktor akihez járok azt mondta az nem a miatt van.
Tud esetleg segíteni mi miatt lehet ez?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Betegünk!

A fulladásos panaszoknak több oka is lehet. Legtöbbször arról van szó, hogy a szív érszűkület miatt nem kap elég vért, ezért nem működik szabályosan. Bizonyos tüdőbetegségek is állhatnak a háttérben. Részletes belgyógyászati kivizsgálás szükséges a kérdés eldöntéséhez. Ha az említettek nem magyarázzák panaszait, lehetséges, hogy mégis a struma a felelős a nehézlégzésért. Ebben az esetben műtéti megoldás is szóba jöhet.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
42 éves vagyok 61 kilo ez normális
Kedves Attila!

A normál testsúly több dolog is befolyásolja, például a testmagasság és a nem. Az interneten sok helyen található úgynevezett BMI kalkulátor ami a megfelelő adatok megadását követően kiszámolja Önnek hogy a testsúlya normál tartományban van-e. A BMI kategóriákat statisztikai átlagok alapján határozták meg, és nem veszik figyelembe az egyéni test felépítésbeli különbségeket. Ezért ez sokszor félrevezető lehet például komoly fizikai munkát végző egyének esetén, ilyenkor teljes testtömeg mérés lehet szükséges ez képet ad az izom, zsír, csonttömeg, valamit az egyes testrégiókra megadott zsírszázalék pontos arányáról, a testfelépítésről.
Tisztelt Doktor Úr,
A kérdésem az lenne, hogy a dexamethason tabletta milyen hatással van a kortizol-szintre és a mellékvese működésre?
Congenitalis Adrenalis Hiperplasiat állapítottak meg nálam, azonban nem teljesen értem az összefüggést az emelkedett kortizol, a mellékvesekéreg működése, valamint a dexamethason hatása között. Nagy segítség lenne, ha segítene ennek a megértésében.
Kedves Betegünk!

A dexamethason egészséges emberekben a kortizol szintet csökkenti azáltal, hogy gátlólag hat az ACTH-ra és emiatt a cortisol termelésre. A congenitalis adrenalis hyperplasia lényege, hogy a kortizol termelésben szerepet játszó valamelyik enzim működése zavart, ezáltal a kortizol képzés elégtelen, ami az ACTH szintet megnöveli, és ez a mellékvese androgének szintézisét fokozza. Nagyon bonyolult kérdésről van szó. Így, e-mailen keresztül nem lehet egyszerűbben megmagyarázni.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Dr. Úr!
60 éves nő vagyok szívritmus zavarra és magasvérnyomásra szedek gyógyszert. Gyomorröntgenen voltam mellkas panaszok miatt évekkel ezelőtt ,ott kérdezte a Dr. nő hogy mikor nézettem meg a strumámat . Mivel a laboreredmények mindig jók most is TSH 0.982umol/ml(0.340-4,000) körzeti orvosom eddig nem küldött tovább.Most elmentem orvoshoz aki ultrahangra elküldött ,bár panaszaim nincsenek.UH Eredménye :Jobb lebeny mérs. nagyobb benne egy 17mm legnagyobb átmérőjű és több kisebb vegyes echoszerkezetű göb látható a bal lebeny lényegesen nem nagyobb,benne néhány echoszegény cystosus góc ábrázolódik(5-6mm).Az isthmus nem szélesebb.A nyálmirigyek szabályosak. A carotis rendszer nyaki szakasza normális lefutású tágságú.A vizsgált nyaki régióban kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem mutatható ki. Mindkét oldalon több reaktiv jellegű nyirokcsomó(10-12mm). Vélemény: Jobb oldali túlsúlyú struma nodosa. I.u Most elküldtek Aspirációs cytológiára.Szeretném megkérdezni mit jelent az ultrahang vizsgálat eredménye? Miért nem küldtek izotópos vizsgálatra Feltételezhető rosszindulatú daganat?Tele vagyok félelemmel!!!
Köszönöm szépen válaszát!

Tisztelettel:Hegedűsné
Kedves Betegünk!

A pajzsmirigy göbösség nagyon gyakori jelenség. Az esetek döntő többségében a göbök jóindulatúak. Ennek ellenére a szakma szabályai szerint az 1 cm-t elérő vagy azt meghaladó göböket meg kell szúrni, és a sejteket elemezni kell. Izotóp vizsgálatra nincs szükség, mert a szúrásos vizsgálat sokkal biztosabb diagnózist ad. Ne izguljon! Minden valószínűség szerint jóindulatú göbje van.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor


Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Tisztelt Doktornő!

Két hete állapították meg, hogy pajzsmirigy túlműködésem van. Napi 4 szem metotyrint kellett szednem. 10 nap után voltam vérvételen és a GOT (ASAT) 64 U/l lett a megengedett 30 helyett, valamint a GPT (ALAT ) 126 U/l lett a megengedett 36 helyett. Az orvosom elővigyázatosság miatt elvette ezt a gyógyszert és propycilt írt fel. Már az első szem után teljesen elment az izlelésem és valami keserű íz szerű elöntötte az egész számat. Nem hiszem, hogy ezt sokáig fogom szedni, mert semminek nem érzem az ízét. Szeretném megkérdezni, hogy mi az a rossz labor eredmény ami miatt mindenképp abba kell hagynom egy gyógyszert, mert én inkább visszaváltanék a metotyrinre. Válaszát előre is köszönöm.
Rita
Kedves Betegünk!

Sajnos nem csak a Metothyrin, hanem a Propycil is okozhat máj enzim emelkedést. Legyen kedves, ellenőriztesse, hogy a Propycil mellett javultak-e a máj értékek. Propycilt szedő betegeim eddig nem számoltak be ízérzés zavarról. Ha következetesen magasak a máj enzimek, izotóp kezeléssel javasolt gyógyítani a pajzsmirigy túlműködést. Forduljon endokrinológusához!

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor
Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Feleségemnél 1 tipusu biabéteszt diagnosztizáltak helyén való az hogy napi 3 merforált szed és négyszer szurja magát reggel18 délbenn 18 délután 18 és este28 egységnyit kell beadjon a diabetologusa szerint igy irta fel neki előre is köszönöm.
Tisztelt Klára Zoltán !

Az egyes tipusú diabetesben nem szoktunk Merckformint adni. Itt a napi négyszeri inzulin adás indokolt, lehetőleg analóg inzulinok formájában.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok