Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktornő/Doktor úr!

A következő problémám van:
Körülbelül 4 héttel ezelőtt kezdődtek a bajok. Rám tört egy szédüléses rosszullét. Olyan érzésem volt, mintha lezuhant volna a vérnyomásom (holott nem), elhagyott az erőm, egyensúlyzavarom volt, picit kezdett elhomályosodni a látásom, illetve volt egy kis fejfájásom is. Sajnos azóta ez majdnem minden nap megismétlődött. Reggel közvetlenül felkelés után még jól vagyok, aztán valamikor 10 és 14 óra/reggeli és ebéd között (általában) átesem egy ilyen rosszulléten, ami általában 1-2 órán át tart. És miután lefutott a dolog, gyenge vagyok, nem tudok koncentrálni, fáradtnak érzem magam még egy darabig. Egy nagyon nagy furcsaság van még a dologban, a szédülésem mértékét befolyásolja a magasság (például épületen belül).

Voltam fül-orr-gégészeten, neurológián, kardiológián, csináltak koponya mr-t és volt vérkép és laborvizsgálat is.

A vércukor szintem mutatott eltérést a normáltól (7), minden más rendben volt.

Na most én többször is megmértem a vércukromat egy-egy ilyen rosszullét alkalmával, de 4,4 és 6,2 közötti értékeket kaptam csak.

Az édesapám 2-es típusú cukorbeteg, az édesanyámnak pedig pajzsmirigy rendellenessége van (sajnos nem tudom, hogy alul vagy túl működése van-e).

A vérvételem alkalmával a pajzsmirigy működésemet nem vizsgálták.

Érdeklődni szeretnék, hogy a leírt panaszaim alapján van-e valamilyen ötlete, milyen vizsgálatot végeztessek még el? Utalhat-e a leírtakban valami hormonális problémára?

Válaszát nagyon szépen köszönöm!
Kedves Gábor!

Felmerülhet inzulin rezisztencia illetve az ön által említett pajzsmirigy gyulladás is.
Attól hogy a vércukor értékei rendben voltak, még előfordulhat hogy az inzulin szintje nem megfelelő.
Központunkban végzünk ilyen vizsgálatokat és megoldható esetleg az is hogy az inzulin rezisztenciával együtt a hormonokat is megvizsgáljuk

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktornő.

31 éves nő vagyok. Januárban magas tesztoszteront állapítottak meg. 2,79 volt. Egyetlen tünetem a hajhullás volt. Volt rendes menstruációm és peteérésem is.Nem volt PCOS, IR sem.
Dienille fogamzásgátlót kaptam. Júnusban voltam kontrollon, ahol már csak 0,69 volt a tesztoszteronom, igaz gyógyszerrel. A hajam is javult, igaz lassan.
Jól voltam.
Most 2x fordul elő, hogy a menstruáció utolsó napján a vérzésem felerősödik, aztán elmúlik.
Ilyenkor mi a helyzet? Szeptember végén voltam endokrin nőgyógyászaton, negatív lett minden.
Abba kell hagyjam a gyógyszert?
Mi lesz így velem?
Nem szetetném abbahagyni, mert nagyon félek, hogy megint kihullik a hajam. Nagyon megviselt lelkileg ez a betegség, azóta sem tudom feldolgozni.
Mit lehet ebben a helyzetben tenni?
Kedves Rita!
Nem kell abbahagyni a Dienillet, lehet hogy csak átmeneti ez a tünet. Ha mégsem javul, akkor készítményváltás jön szóba, másik fogamzásgátló, beszéljen a nőgyógyászàval.

Koppány Viktória dr.
Tisztelt Doktornő/Doktor úr!
2013-ban egészséges kisfiút hoztam a világra, majd rá fél évre vérvétel után kiderült, hogy a TSH-m 94-es. (Terhesség alatt normális volt az érték) Hashimoto-thyreoiditist diagnosztizált az endokrinológus, melyre 125-ös Letroxot szedek.
2014. októberében sikerült teherbe esnem, de 11 hetes várandósan megállt a magzat szívverése.
Jelenleg 6 hetes várandós vagyok, 8 héttel ezelőtt 1,6 volt a TSH-m. Az endokrinológusom szerint csak a várandósság 8. hetében kell vizsgálni a TSH szintjét, és akkor sem feltétlenül kell emelni az adagot. Ő így járt el az előző terhességemnél is, bár nem biztos, hogy a missed ab-nak a pajzsmirigyproblémához volt köze.
Jelenleg a Letrox mellett Duphaston-t szedek, az esetleges sárgatest hormon hiányának kiküszöbölésére. Felhívtam az endokrinológust, hogy biztos, hogy nem kell emelni a Letrox-ot, mivel folyamatosan fáradt vagyok és ráz a hideg, mindig fázom. Továbbra is azt mondta, hogy a 8. héten kell nézni a TSH-t.
A kérdésem az lenne Önhöz, hogy jól jár-e el az endokrinológus? Illetve, ha jó a TSH értéke akkor nem kell emelni a gyógyszeradagot? Nagyon féltem a babát, kérem segítsen! Köszönöm válaszát!
Kedves Nikoletta!
Nem tett rosszat az endokrinológus. De bármelyik magánlaborban meg tudja soron kívül nézetni a TSH-t 1 nap alatt, ezen nem múljon!

Koppány Viktória dr.
Jó napot kívánok. Azt szeretném kérdezni hogy érték 90,2 nmol/L (75-500) D vitámin? , azt jó van? Nem alacsony az értéke?
Kedves Ivanna!

Még referencia értéken belül mozog a D-vitamin szintje, de nem árt ha szedi a vitamint.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

2010.08.27-ei vérvételi eredmény miatt utalt be a háziorvosom endrokrinológushoz, mivel nem tetszettek neki az eredmények.
Eredmények:
Rapid TSH 5,74 uIU/ml referencia tartománya: 0,4-4,0
Szabad T4 0,71 ng/dl referencia tartománya: 0,89- 1,76
Szabad T3 4,3 pg/ml referencia tartománya: 1,5-4,1.
ATPO 77,00 IU/ml referencia tartománya: 0,0-34,0

Ezen is látszik hogy TSH és T3, ATPO a referencia tartomány felett volt,míg a T4 pedig alatta. Elmentem az endrokrinológushoz és ezt írta véleménynek: Szubklinikus hypothyreosis melynek hátterében nagy valószínűséggel chr. autoimun tyreoiditis áll.
Nyaki ultrahangon is voltam 2010.09.10-én melynek eredmény: Pajzsmirigy normál nagyságú, jobb lebeny : 6 köbcm bal lebeny 4 köbcm, a szerkezet homogén , benne sem körülírt sem diffuz eltérés nem látható.


Azóta a Letrox gyógyszert szedem. Életkorom: 24.
Kezdetben 25 mikrog és 50 mikrog felváltva.
Majd 50 mikrog és 75 mikrog.
Aztán két napon 50 mikrog és a töbi öt napon 75 mikrog
Aztán minden nap 75 mikrog.
Az utolsó vérvétel 2015.10.06-ai eredmények:
TSH 3,76
T4 1,27
T3 3,2
Ez alapján 2015.11.20-án emeltünk naponta felváltva 75 mikrog és 100 mikrog.

Az lenne az első kérdésem, hogy nekem pajzsmirigy alulműködésem vagy túlműködésem van a 2010-ei vizsgálat alapján (Szubklinikus hypothyreosis) valamint az vérvételi eredményt is figyelembe véve?

Második kérdésem, hogy akkor ez a gyógyszerbeállítás jó és az értékek is megfelelőek-e?

Igen, alulműködés.
Igen, emelni kellett a hormonadagot, az endokrinológus jól csinálta!

Koppány Viktória dr.
Tisztelt Doktor Úr/Nő
Szapora,nehézlégzéses tünetekkel küzdök.Napi 2-3 alkalommal tör rám,ilyenkor a frontin mulasztja el.Ezek a roham szerű dolgok teljesen spontán jönnek,de éjszaka,és a kora reggeli órákban soha!Sajnos rossz minőségű,sodrott cigarettát szívok,napi 50-60 szál körül.Napi 4-5 órát alszok 3 éve szinte folyamatosan.Vizsgáltak már az összes létező osztályon,minden leletem negatív volt!A WMA (die) értékem volt 30 helyett 49,9 Tüdőgondozóba nagyon jók lettek az eredményeim,pánikzavart akartak a pszichiátrián rám erőltetni,szorongással,de egyáltalán nem szorongok,és nem pánikolok semmitől,még fóbiáim sincsenek.Olvastam egy tanulmányban hogy a sodrott cigarettával akát 10-szer annyi nikotin is kerülhet a szervezetbe,mint a bolti cigaretta által.A nikotin túladagolásnak meg vezető tünete a szapora nehézlégzés.Tovább súlyosbítja a helyzetet,hogy nem szabadban,hanem többnyire zárt,rosszul szellőző helyen pöfékelek.Azt vettem észre ha bolti cigit szívok néha sokkal inkább elmaradnak ezek a szapora nehézlégzések.Előtte,mármint a tünetek előtt jobb minőségű,és kevesebb cigarettát szívtam.Ön mennyire lát benne esélyt hogy panaszaimat kizárólag a túlzott nikotin,illetve ezzel együtt a túlzott CO belélegzés váltja ki?Az is elképzelhető ha harmadára csökkenteném a dohányzást,tehát max napi 20 szálra,és bolti cigit szívnák,panaszaim elmúlnának?Már csak azért is kérdem ,mert a szapora légzésen,és az időszakos enyhe remegésen,fokozott vizelet kiválasztáson kívül semmi más tünete nincsen,és azt sem érzem egyáltalán hogy szoronganék,kifejezetten társasági,beszédes ember vagyok,32 éves.(10 éve dohányzok) Tisztelettel várom válaszát! András
Kedves András!

Okozhatja a túlzott dohányzása nehéz légzéses panaszát,de az adagját nem csak harmadára kellene csökkenteni.
Nem árt felkeresni egy tüdőgyógyászt illetve egy belgyógyász szakembert a WMA ürítése és a szapora szívverés miatt.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor,Doktornő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy nekem pajzsmirigy túlműködésem volt, Basedow korral együtt, mely során műtétre is sor került 2001. évben. Jelenleg alulműködésre szedek Letrox 75 gyógyszert, napi 1 szemet, de a szemtüneteim teljes mértékben nem múltak el. Van-e még valamilyen lehetőségem ennek orvoslására. Azt is hallottam, hogy szteroid injekcióval ez megoldható, viszont a szakrendelésünkön azt mondták, hogy már nincs mit tenni, mivel a hegesedés megtörtént.

Köszönettel: Judit
Kedves Betegünk!

A Basedow kórhoz kapcsolódó szemtünetek teljesen sokszor nem múlnak el. A szteroid kezelés segítség lehet. Egyéb lehetőségek is vannak. Ezeket beszélje meg egy szemész szakorvossal!

Üdvözlettel és jobbulást kívánva: Békési dr.
Tisztelt Doktornő/Úr!
57 éves nő vagyok.Fülzúgás miatt nyaki ultrahangvizsgálaton voltam, a leletem a következő:
"Pajzsmirigy mk. lebenye norm. nagyságú, diffusan finoman inhomogén, echogenitása megtartott. Jobb lebeny alsó harmadában egy 3 cm-es, finoman inhomogén szerkezetű, a mirigyállománynál alig valamivel echodúsabb göb van. Bal oldalt a felső harmadban egy 1 cm-es, valamint egy 0,5 cm-es, míg az alsó harmadban egy 2 cm-es, az ellenoldalival azonos echogenitású göbök vannak. Az isthmus nem szélesebb, körülírt echoeltérést nem mutat.
Kóros lgl. a nyak egyik oldalán sem igazolódott. Mik.o. submandibularis nyálmirigy echoeltérés nélkül."
Pajzsmirigy alulműködésre napi 100 mikrogramm Letroxot szedek, a legfrissebb vérképemen a TSH 3,820 uIU/ml. Göbök szabad szemmel nem láthatók, nyelési panaszaim nincsenek.
Mióta megkaptam az ultrahangvizsgálat eredményét, szinte pánikba estem, már a legeslegrosszabbra gondoltam, teljesen kétségbeestem.
Bejelentkeztem belgyógyászhoz, aki beutalót tud adni további pajzsmirigyvizsgálatokra, de kérem legyen kedvesek válaszolni, ezek az eredmények utalhatnak pajzsmirigyrákra?
Aggódva várom válaszát, köszönettel: Ilona
Nem, de szcintigráfia kell és ha az hideg göböt mutat, akkor tűszúrásos mintavétel is javasolt.


Koppány Viktória dr.
Tisztelt Doktor úr vagy Doktornő!
Jelenleg 11.hetes terhes vagyok ismert pajzsmirigy alulműködéssel.Jelenleg 100mg letroxot szedek es 1-2 kozott volt a Tsh.A controll most 3,6.ez sok lehet baja a kisbabámnak?Emelni kell a gyógyszeren?anti Tpo 169 es antu Tg: 59 volt.köszönöm szépen
Kedves Renáta!

Az eredmény nem jó a gyógyszer szedése mellett.Mindenképpen keresse fel endokrinológusát.

Jo napot kivanok!korulbelul egy eve kezdodhetett ez az egesz nalam kicsi korom ota nem voltam kepes egy dekat se hizni van egy kislanyom a terhessegem elott 42 kilo voltam 75kiloval mentem szulni ket honap mulva ismet 45 kilo voltam evekig nem tortent semmi tartottam a sulyom aztan hirtelen ket honap alatt 45rol 55 kilora hiztam eszre vettem magamon hogy nem birom annyira a terhelest munkahelyen sem illetve a haztartasbeli munka soran sem mint elotte aztan eltelt fel ev plusz 5 kilot hiztam.tudni kell policystas vesebetegsegem van orokoltem igy evente vervizsgalatot kell nalam csinalni na egy ilyen vervizsgalaton derult ki hogy a tsH eredmenyem 9.7 a haziorvos vesegondozo nem csinalt semmit mondva hogy ezzel nem kell csinalni semmit mert meg fiatal vagyok helyre all magatol.mara eljutottam addig hogy jelenleg 65 jilo vagyok igy mar egy ev alatt 20kilo ram rakodott.a hasamon nagyon feltuno sokan azt gondoljak terhes vagyok estenkent ha lefekszem hirtelen elfog a szedules es iszonyatosan beindul a szivem 5-10 perc kell mire elerem azt a szintet hogy nem a fulemben hallom a szivem dobogasat.csaladtagoknak feltunt hogy mintha a torkom es a szemem alatt kicsit meg lenne dagadva es hozza teszem mar ugy erzem hogy a csontjaim az izuleteim nem birjak el a sajat sulyom nagyon zavaro e mellett a feledekenysegem,az allando "krakogasom mielott meg tudnek szolalni,es az hogy barhol barmikor el tudnek aludni a faradtsagtol.na ezek utan ismet felkerestem a haziorvost aki szinte hallani sem akart a problemamrol kezembe adott egy pajzsmirigy ultrahangos beutalot menjek ide de ezzel akkor se kell semmit csinalni...vervizsgalat csak augusztusban lenne esedekes kozolte haziorvosom hogy esetleg meg annyi hogy ha mar ennyire aggodok hogy augusztus helyett majd februarban keressem fel aztan csinal egy vervizsgalatot...a kerdesem a kovetkezo ez esetben mit tudna javasolni mit tegyek mar azon a szinten vagyok hogy teljesen osszeomlok a tunetek miatt.hozzateszem en most vagyok 23 eves ismerosom 18 az o erteke 5.4es volt es o kapott gyogyszert en nem mondvan tul fiatal vagyok .valaszat elore is koszonom tovabbi szep napot!
Kedves Kriszti!

Panaszai és emelkedett TSH értéke alapján biztosan van pajzsmirigy betegsége.
Minél hamarabb keressen fel egy endokrinológus szakembert.Központunkban Dr.Koppány Viktória drnőt tudom javasolni,kedden és csütörtökön 14-20 óráig rendel,és minden 2. hétfőn délután 16 órától 20 óráig.
Kérem amennyiben be szeretne jelentkezni adja meg elérhetőségét a könnyebb egyeztetés miatt.

Üdvözlettel:Nagy Anett

Hírek

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek
A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

A nagyobb mennyiségű testzsír fiataloknál is növeli az inzulinrezisztencia kockázatát

Egy közelmúltban készült tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy a magas testzsír százalék és különösen a hasi elhízás már a tinédzsereknél és a fiataloknál is inzulinrezisztenciához vezethet. Ez pedig beindíthat egy ördögi kört, hiszen az inzulinrezisztencia és az elhízás kölcsönhatásban vannak egymással. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász arra hívta fel a figyelmet, hogy orvosi segítséggel és életmódváltással a folyamat megállítható.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok