Együtt járhat a lisztérzékenység és a pajzsmirigy alulműködés

Együtt járhat a lisztérzékenység és a pajzsmirigy alulműködés

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.01.17 Módosítva: 2017.01.17
A lisztérzékenység gyakori emésztési zavar, ami igen kellemetlen tünetekkel jár, és ugyanúgy jelentkezhet gyermekeknél és felnőttkorban is. Tanulmányok szerint az állapot időnként pajzsmirigy alulműködéssel járhat együtt, ezért cöliákia esetén érdemes vérvizsgálatot végezni, melynek során ellenőrzésre kerül a pajzsmirigy hormonok mennyisége. A témáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.

Lisztérzékenység- valójában nem allergia

A lisztérzékenység – avagy cöliákia vagy gluténérzékenység- a közhiedelemmel ellentétben nem allergia, hanem egy autoimmun betegség, melynek kiváltó oka a gluténban található gliadin nevű fehérje. Az anyag fogyasztása után téves immunválasz miatt az adott tápanyag felszívódása romlik, így gyakori, hogy az illető normál étkezés mellett is alacsony testsúlyú, ráadásul előfordulhat, hogy a rossz emésztés miatt sérül a vékonybél nyálkahártyája is, ami további felszívódási problémákat okoz. Sajnos a tudomány jelenlegi álláspontja szerint a lisztérzékenység nem gyógyítható, ám speciális, gluténmentes diétával kordában tartható.

A lisztérzékenység tünetei:

  • normál étkezés melletti alacsony testsúly
  • gyengeség
  • hányás, hasmenés
  • haspuffadás
  • ingerlékenység
  • vitaminhiány
  • vérszegénység

 

Mi köze van a lisztérzékenységnek a pajzsmirigyzavarhoz?

Kutatások szerint a lisztérzékenység és a szintén autoimmun pajzsmirigyzavar együtt járhatnak (főleg a pajzsmirigy alulműködést okozó Hashimoto betegség). Ennek pontos háttere egyelőre nem tisztázott, ám a szakemberek valószínűsítik, hogy az ok a transglutaminaz II enzim (TGase II) elleni antitestekben keresendő, amik a gluténérzékenység esetén nagyobb mennyiségben vannak jelen, ráadásul a már korábban említett gliadin szerkezete hasonló a pajzsmirigyéhez. Mindemellett igen figyelemfelkeltő, hogy amennyiben a pajzsmirigybeteg gluténmentes étrendet követ, javulhatnak az értékei- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Gluténérzékeny? Vérvizsgálattal ellenőrizze pajzsmirigy funkcióit!

Éppen ezért, amennyiben gluténérzékenységben szenved, érdemes vérvizsgálattal ellenőriztetni a pajzsmirigy funkcióit, mert együtt járhat a két állapot. Amennyiben együttesen áll fenn a pajzsmirigy probléma és a cöliákia, úgy a szakorvos gyógyszeres kezelést ír elő, mely a gluténmentes diéta követésével együtt megszabadíthatja a beteget a rossz közérzettől és a kellemetlen tünetektől.

További híreink>>>

Hírek

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

Tejcsorgás és impotencia is utalhat az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganatára

A prolactinoma az agyalapi mirigy prolaktint termelő daganata, a leggyakrabban előforduló hormont termelő agyalapi mirigy daganat. Olyan tünetek hívhatják fel jelenlétére a figyelmet, mint például a nőknél a szoptatási időn kívül jelentkező tejcsorgás és menstruációs zavarok, illetve a férfiakat sújtó merevedési zavar, impotencia. Prof. Dr. Góth Miklós PhD, az MTA doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa erről a csaknem mindig jóindulatú daganattípusról beszélt.

További részletek
Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

Öröklődés, életmód, betegségek? Ilyen okai lehetnek a zsíranyagcsere-zavarnak

A zsíranyagcsere-zavarok (magas koleszterin- és/vagy trigliceridszint) növelik az érelmeszesedés előfordulási valószínűségét és ezzel a szívbetegségek, pl. a szívinfarktus, a stroke és a cukorbetegség kockázatát is. Felismerésük és kezelésük is kiemelt fontosságú. De vajon miben állhat a kezelés? Kizárólag az életmód reformjából, vagy szükség lehet betegségek gyógyszeres kezelésére is? Mindez attól függ, mi a zsíranyagcsere-zavar kiváltó oka, amelyeknek lehetőségeiről Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája beszélt.

További részletek
Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

Az elhízás és a holdvilág arc a Cushing szindróma vezető tünete

A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK